Za krásami SlovinskaSlovinsko

SLOVINSKO - prvý štát bývalej Juhoslávie, ktorý získal v r. 1991 nezávislosť a je zároveň najbohatší. Má veľa prírodných krás, tradičný folklór, pohostinnosť a hodnotné historické pamiatky. Krajinu označujú ako „Zelené miesto Európy“, pretože polovicu rozlohy pokrývajú lesy a tiež „Slnečná strana Álp“ vzhľadom na dostatok slnka.

Momentálne nie sú naplánované žiadne termíny

Zájazd si môžete predbežne rezervovať.

Cena: 389,00 €

PROGRAM:

1. deň:
Odchod v ranných hodinách, NR o 06.35 hod., Bratislava 07.50 hod.. Cesta nostop Rakúsko - smer Graz, Šentilj, Slovinsko - Maribor. Po 13.30 hod. príchod do slovinského mesta MARIBOR. Pešia prehliadka centra mestečka - dominantná františkánska Bazilika Milosrdnej Panny Márie, Námestie Trg, nám. Slobody kde sa nachádzajú starodávne vínne pivnice - synonymum mesta z r. 1847 v dĺžke 2,5 km (na ploche 20 000 m2 sa tu uchováva 5 500 000 l vína pri teplote 15 C a 400.000 fliaš). Blízky Grajski Trg s mestským zámkom a stĺpom sv. Floriána s kaviarňami a romantickými úzkymi uličkami so starými meštianskymi domami a obchodami. Zámok s Regionálnym múzeom a historickou lekárňou zvonku. Na konci Grajskej ulice je Trh Generala Maistra so sochou, parkom a impozantnou budovou I.Gymnázia. Slovenskou a Gospods. ulicou prejdete na krásny Slomškov trg (pomenované po biskupovi - kultúrne centrum mesta (Slovinské národ. námestie, Slovinská pošta, Mariborská univerzita a univerzitná knižnica, divadlo, gotická katedrála - Stolnica S.Jána Krstiteľa a gotický stĺp svetla z 13. st. Svetilni steber). Odtiaľ sa vrátite na obchodnú Gospodsku ulicu a na jej konci sa ocitnete na hlavnom námestí Glavni trg s morovým stĺpom P. Márie, starou radnicou Rotovž. Na západnej strane námestia vpravo je židovská ulička s obchodíkmi a starou synagógou. Ak pôjdete na západe zase vľavo, prídete k exkluzívnej secesnej budove Kultúrneho.centra Národný dom. Od hotela Lent zídete dole k prístavenj časti Lent s nábrežím rieky Drávy a Vodnou vežou. Vpravo na východnej strane od hotela a veže je ďalší unikát mesta, 400 ročná stará lisovňa a pivnica Stara Trta s viničom na budove. Stále sa tu lisuje slávne červené víno Žametna črnina.. Počas prehliadky aj kratšie osobné voľno na občerstvenie. Cca 19.30 hod. ubytovanie hotel *** 1/2 izby S+WC+TV (príp.1/1). 1,5 km centrum mesta, blízka reštaurácia na večeru.

2. deň:
7.15 hod. raňajky - bufet, 08.10 hod. presun jv.35 km.O 9.00 hod. možná návšteva najstaršej pivnice v Slovinsku Ptujska klet a možnosti:
a/ možná prehliadka väčšej vinárskej firmy Ptujska klet, vinárstvo v Ptuji, prehliadka pivníc 9 EUR / os a degustácia 1 vzorky vína 4 EUR / os alebo dvoch vzoriek, t. j. 8 EUR spolu 13 alebo 17 EUR na osobu. Potom možný dobrovoľný nákup ich kvalitných vím (vinárska oblasť Jeruzalem, Haloze...)

b/ riadená degustácia s prehliadkov pivníc 90 minút - 4 vzorky miestnych vín z vinárskej oblasti Haloze (medzi nimi Haložan, Sauvignon, Pinky chick, Rhine Riesling, polosladké..), syr, chlieb a prehliadka pivnice (70 minút), audiovizuálna prezentácia film (20 min) ... - príplatok 25 EUR / osoba

c/ v prípade záujmu len možná zastávka pri tomto vinárstve s možnosťou nákupu ich vín bez prehliadky a degustácie.

d/ alebo sa vinárstvo úplne vynechá

Odtiaľto Vás autobus zvezie k Minoritskému nám., kde začne od 10.40 hod. pešia prehliadka najstaršieho slovinského mestečka (cez 2000 rokov) PTUJ s historickými úzkymi domami s patinou, chrámami a zámkom ležiacom malebne pri rieke Drave a Ptujskom jazere, Starý kostol sv. Petra a Pavla na Vodnik.ul., barokový mariánsky stĺp, minoritský kostol a kláštor z 13. st. Ul. Krempljeva Vás zavedie na Mestni trg so stĺpom Sv.Floriána, radnicou. Murkovou ul. prídete na hlavné námestie Slovenski trg s divadlom, kostolom sv. Juraja, Ljutomerským domom, mestskou vežou a Orfeovým pamätníkom. Malebná Prešernova ul. s pestrofarebnými domkami, niektoré aj v románskom a gotickom štýle, obchodíky, kaviarne... Od Infocentra vedie kamenná úzka ulička hore k hradu, sčasti aj krytým schodišťom. Odtiaľ je krásny panoramatický výhľad na mesto a okolie s mozaikou červených striech. V 17. st., bol prestavaný na zámok v barokovom štýle. Možný vstup do zámku s Regionálnym múzeom s hodnotnými zbierkami – stredoveká výzbroj, hudobné nástroje, dekorat. a cirkevné umenie, karnevalové masky, história hradu ...vstup od 10 EUR. Vrátite sa späť na Slovenski trg a odtiaľ sa presuniete na miesto, kde Vás vyzdvihne autobus. Po 14.00 hod. presun do 60 km vzdialeného mesta CELJE s dominantným celjským hradom. Mesto vybudovali Kelti, hlavne celjskí grófi v 14.a 15. st. ale aj Habsburgovci. Zo Savinského nábrežia prejdete na Slomškov trg, kde sa nachádza katedrála Sv. Daniela s kaplnkou Sedembolestnej P. Márie s vyrezávanou Pietou. Uličkou vpravo sa dostanete na Glavni trg s barokovým morovým stĺpom z 18.st. Pokračujete vpravo a prídete na rozhranie so súborom meštianskych domov. Oproti na začiatku Stanetovej ul. je zaujíimavý štít na bielom dome a na jej konci je majestátna vysoká biela secesná budova od Plečnika Volkssparkasee (dnes banka Celje). Vpravo po Prešernovej ul. prejdete na Krekov trg s architektonicky zaujímavými budovami (napr. bieločervený Celjski dom s donjonom). Vrátite sa späť na rozhranie a pokračujete po Prešernovej ul. s obchodami a kaviarňami, (na konci chodníka je
rímsky nápis ) a minoritským kostolom P. Márie zo l4. st. Na Trgu Celskich knezov je krásna budova Narodni dom, pred ňou moderná socha muža s klobúkom. Na konci trgu je renesančný zámok (stara grofija s regionálnym múzeom), možný vstup - historické zbierky od 10 EUR. Kratšie osobné voľno prípadne aj na občerstvenie. Po Gospodskej ulici sa môžete vrátiť ku kostolu Daniela a na nábrežie rieky Savinja, kde Vás vyzdvihne autobus. Odtiaľto je aj výhľad na pravý breh rieky s Herkulovým chrámom, kostolom sv. Mikuláša, Cecílie... Cca po 18.30 presun na hotelové ubytovanie (70 km) v širšom centre Ľubľany*** 1/2 S+WC+TV (príp. 1/3 izba).

3. deň:
Zosilnené raňajky o 7.10 hod., cca o 8.00 hod. odchod k známym krapníkovým jaskyniam POSTOJNA JAMA /60 km/. O 9.30 hod. vyzdvihnutie vstupeniek s českým audioguide za príplatok od 25,50 EUR !!!+ príplatok za audioguide 3,50 EUR / os. Vstup 10.00 hod. (cca 90 min). Jaskynný systém dlhý 27 km je jeden z najväčších na svete. Prehliadka 5,7 km okruhu, z toho 4 km začne elektrickým vláčikom. V umelých nádržiach sa nachádzajú vzácne živočíchy „tzv. ľudská ryba“ - svetová rarita, či koncertná dvorana. Pešo prekonáte rôzne prevýšenia, aj náhľad do priepasti. Po 11.30 hod. sa ešte autobusom zastavíte pod neďalekým Predjamskmi gradom,- označovaný za „slovinské orlie hniezdo“. Po 13.00 hod. odchod do centra metropoly Slovinska – LJUBLJANY (55 km) /v preklade Milovaná - 300 tis.obyv/. Historická Emona leží v strede krajiny na rieke Ljubljanici a dominuje jej hrad. Po 14.15 hod. začne prehliadka mesta. Cez Zmajski dračí most sa dostanete do Starého mesta k Mäsiarskemu mostu a na Vodnikov trg s hlavnou kolonádnou tržnicou a barokovou katedrálou sv. Mikuláša. Srdcom mesta je Prešernov trg a blízky trojitý most (Trojmostovje) - unikátna pamiatka architekta Jože Plečnika, ktorý ovplyvnil architektúru mesta. V blízkej Wolfovej ul. na č. 14 a 12 je najznámejšia kaviareň Café zvezda s vynikajúcou zmrzlinou a zákuskami. Oproti je Františkánsky kostol a secesná Miklošičeva ulica s Grand hotelom či červenou maľovanou Cooperative Bank  z r. 1921. Vzadu štvrte je mrakodrap Nebotičnik z r.1933. Vrátite sa späť na Mestni trg s radnicou, mestskou galériou a literárnym domom. Zaujímavý je aj Čevljarski most z ulica r. 1932 a Univerzitná knižnica - pompézne Plečnikove dielo. Cestou späť prídete až k bodu WOW - ideálne miesto na fotenie na Krekovom trgu. Odtiaľ môžete ísť lanovkou za 4,50 EUR alebo pešo /15 - 20 min./ k dominante mesta Ljubljanski grad, odkiaľ sú krásne vyhliadky na mesto.barokové a rokokové domy, kaviarne. Osobné voľno v meste. Večera v individuálnej réžii. Návrat a nocľah hotel v alebo pri Ljubljane.

4. deň:
Zosilnené raňajky o 7.15 hod., o 8.10 odchod do mesta KOPER (100 km) - prehliadka centra, ktoré pripomína elegantné kúzlo Benátok. Prétorijský palác, Fontána da Ponte, Rybárske námestie, Titov trg…Odtiaľ presun do blízkeho kúpeľného mesta PORTOROŽ s prístavom (mesto ruží). Kúpanie a pobyt pri mori na pláži. Kto by chcel,môže ísťmiestnou MHD pozrieť krásne blízke historické mestečko Piran - tam je vstup turistických busov do centra zakázaný. Podvečer návrat do hotela v Ľubľane, večer individuálne voľno (možnosť využiť aj v centre mesta, kde je veľa reštaurácií)..

5. deň:
Zosilnené raňajky o 6.45 hod., cca 7.40 hod. presun do 75 km vzdialených Júlskych Álp  /tzv. Karavanky/. Navštívite malebné klimatické kúpele BLED. Založil ich švajčiarsky .lekár Arnold Rikli, čím položil aj základy štýlu wellness. Stredisko je „pýchou“ Slovinska. Z hradného komplexu na 140 m vysokej skale je prekrásny panoramatický výhľad na Bledské jazero a okolitú dedinku. Uprostred jazera je jediný pravý ostrov Slovinska, na ktorom sa nachádza kostol Nanebovzatia P. Márie. Možný vstup do Bledského stredovekého hradu (60 min), v ktorom je expozícia z histórie Bledu a jeho osídlenia, zbraní, šperkov cca 10,50 EUR. Autobusom sa presuniete.cestou popri neogotickom kostole sv. Martina dostanete do centra mesta a prístavu Mlino. Plavba na ostrov na drevených člnoch
pletna, po ceste vidieť Titovu rezidenciu, cesta tam 15 - 20 min., pobyt na ostrovčeku s kostolom a jeho vyhliadkovou vežou s hodinami - vstup 10,50 EUR / os do kostola a veže, inak ostrov zdarma, 40 min. pobyt na ostrove, cesta späť člnmi 15 min. Cena za plavbu 15,50 EUR / os . Autobusom späť k pešej promenáde v centre s Casinom. Po pobreží celého jazera sú chodníky aj s fotobodmi - napr. v tvare veľkého srdca s vyhliadkou na ostrov a kaviarne, kde možno ochutnať miestny špeciálny dezert kremna rezina (tu v Blede sa 1 x podával tento dezert), osobné voľno. Odtiaľ odchod cca 14.00 hod., cesta nonstop na Slovensko - návrat vo večerných hodinách, BL 21.00 hod., výstupy po trase NR do 22.15 hod.

 

Poznámka:

Sprievodca môže pozmeniť operatívne trasu a poradie prehliadky pamiatok v mestách Ptuj, Celje, Maribor, Ľubľana

Cena zájazdu 389 EUR

Cena zahŕňa:

4 x hotelové *** ubytovanie 1/2 S+WC+TV, prípadne 1/1, 4 x zosilnené raňajky, sprievodcu, dopravu luxusným klimatizovaným autobusom Mercedes/Man s poplatkami za diaľnicu a parkovným, poistenie Union proti úpadku CK

Možné príplatky:

komplexné cestovné poistenie UNION 3,00 EUR/os/deň, Pandemic 4 EUR/os/deň (základné+COVID)

Možné vstupy:
MARIBOR - Vinagova klet: prehliadka pivníc so špeciálnym sprievodcom  4 EUR, aj s degustáciou  6 EUR - nie je plánované, Mestský zámok v ktororm je Regionálne múzeum s etnografickými zbierkami, starou lekárňou  5,50 EUR/os pri skupine a seniori  4,50 EUR (50 min.). – nie je plánovaný vstup
PTUJ - Ptujska klet prehliadka a degustácia, film 20 pri skupine - 25 EUR (4 vzorky vína, syr, chlieb, audio, výklad...), Ptjuski Hrad s Regionálnym múzeom – Pokrajinski muzej Ptuj Ormož dosp. os. od 10 EUR, seniori  9 EUR, mládež, študenti  5 EUR, permanentné kolekcie na hrade v cene  8 EUR: - Kolekcia zbraní, Kolekcia malieb na skle, Kolekcia Strdoveké umenie 1200 - 1550, Kolekcia karnevalové masky, Kolekcia históríe hradu, Kolekcia hudobných nástrojov, Kolekcia Feudál. kultúry, ... (ak by len 1 kolekcia, cena 3 EUR na os), dočasné výstavy: Kolekcia mincí, kolekcia Hlinené a kuchyňské nádoby z regiónu Malé Podravje, Kolekcia Prútené koše 1906 - 1988
CELJE - Zamok -  Regionálne múzeum Pokmuz Stara grofija, stála výstava 10 EUR (v skupine nad 10 os.6 EUR), deti 4 EUR (Grófstvo Celje, archeologické vykopávky - podzemie, kuriozita strop Celje, historické zbierky od gotiky, Alma M. Karlin 1889-1950, rodáčka, spisovatelka, cestovateľka
POSTOJNA JAMA - od 22,50 EUR v skupine na os. + 3,50 EUR audioguide v Ceskom jazyku
ĽUBĽANA - lanovka k zámku spiatočná 4,50 EUR/os, pri skupine nad 15 os !!!
BLED - hrad BLED 17 EUR, v skupine 14 EUR, študenti 11 EUR / v skupine 9,50 EUR, deti do 14 r. 7 EUR / v skupine 5 EUR, loďky Plenta boat spiatočný lístok.15,50 EUR, vstup na ostrov, kostol na ostrove vrátane zvonice výstup pri skupine 10,50 EUR, študenti 8,50 EUR, deti 6 EUR

OBJEDNÁVKA