Spoznajme krásy Slovinska5 - denný autobusový zájazd V prípade záujmu sa môžete informovať v CK, Slovinsko

SLOVINSKO – prvý štát bývalej Juhoslávie, ktorý získal v r. 1991 nezávislosť a je zároveň najbohatší. Pre väčšinu turistov bol dosiaľ len tranzitným územím. Hoci rozlohou malá krajina /20 251 km2, 2 mil. obyvateľov, 8 krajov/, má veľa prírodných krás, tradičný folklór, pohostinnosť a hodnotné historické pamiatky. Krajina je označovaná aj ako „Zelené miesto Európy“, pretože polovicu rozlohy pokrývajú lesy a tiež „Slnečná strana Álp“ vzhľadom na dostatok slnka. Počas nášho zájazdu Vám chceme ukázať „top atrakcie“ - to najkrajšie a najhodnotnejšie zo Slovinska.

Momentálne nie sú naplánované žiadne termíny

Zájazd si môžete predbežne rezervovať.

Cena: 0,00 EUR

PROGRAM

1. deň:

Odchod v ranných hodinách, z Banskej Bystrice o 5.00 hod.,  z Bratislavy po 07.45 hod. Cesta nostop Rakúsko - Slovinsko. Krátko popoludní príchod do slovinského mesta MARIBOR. Prehliadka centra mestečka - Námestie Glavni trg s morovým stĺpom P. Márie, stará radnica Rotovž, katedrála sv. Jána Krstiteľa, a nám. Slomškov trg s divadlom, prístavná časť Lent s nábrežím rieky Drávy. Hotelové ubytovanie *** pri Ptuji, 1/2  S+WC+TV

2. deň:

Zosilnené raňajky. 9.00 hod. – prehliadka väčšej vinárskej firmy Ptujska klet, vinárstvo v Ptuji, riadená ochutnávka 90 minút - 4 vzorky miestnych vín z vinárskej oblasti Haloze (medzi nimi  Haložan, Sauvignon, Pinky chick, Rhine Riesling, polosladké, ...), syr, chlieb, prehliadka pivnice, audiovizuálna prezentácia... - príplatok 9 EUR/os. – najstaršia pivnica v Slovinsku. Odtiaľto Vás autobus zvezie k Minoritskému námestiu, kde začne od 10.30 hod. pešia prehliadka nastaršieho slovinského mestečka (cez 2000 rokov)  PTUJ s historickými úzkymi domami s patinou, chrámami a zámkom ležiacom malebne pri rieke Drave a Ptujskom jazere. Starý kostol sv. Petra a Pavla na Vodnik. ul., barokový mariánsky stĺp, minoritský kostol a kláštor z 13. st. Ul. Krempljeva Vás zavedie na  Mestni trg so stĺpom Sv. Floriána, radnicou. Murkovou ul. prídete na hlavné námestie Slovenski trg s divadlom, kostolom sv. Juraja, Ljutomerským domom , mestskou vežou a Orfeovým pamätníkom. Malebná Prešernova ulica s pestrofarebnými domkami, niektoré aj v románskom a gotickom štýle, obchodíky, kaviarne, … . Po 14.00 hod. presun do 60 km vzdialeného mesta CELJE s dominantným celjským hradom. Zo Savinského nábrežia prejdete na Slomškov trg, kde sa nachádza katedrála Sv. Daniela s kaplnkou Sedembolestnej P. Márie s vyrezávanou Pietou. Glavni trg s barokovým morovým stĺpom  z 18. storočia, Plečnikova Volkssparkasee (dnes banka Celje).  Renesančný zámok (stara grofija s regionálnym múzeom), možný vstup - historické zbierky za 4 EUR. Osobné voľno. Po Gospodskej ulici sa môžete vrátiť ku kostolu  Daniela a na nábrežie rieky Savinja, kde Vás vyzdvihne autobus. Odtiaľto je aj výhľad na pravý breh rieky s Herkulovým chrámom, kostolom sv. Mikuláša, Cecílie, ... . Cca po 18.00 hod. presun na hotelové ubytovanie (70 km) v  Ľubľane, *** hotel.

3. deň:

Zosilnené raňajky o 7.10 hod., o 7.50 hod. odchod k známym krapníkovým jaskyniam POSTOJNA  JAMA  /55 km/. 9.30 hod. vyzdvihnutie vstupeniek s  českým audioguide za príplatok od 25 EUR. Vstup o 10.00  hod. (cca 90 min). Jaskynný systém dlhý 27 km je jeden z najväčších na svete. Prehliadka 5,7 km okruhu, z toho 4 km  začne elektrickým vláčikom. V umelých nádržiach sa nachádzajú vzácne živočíchy „tzv. ľudská ryba“ - svetová rarita, či koncertná dvorana. Pešo prekonáte rôzne prevýšenia, aj náhľad do priepasti. Po 11.30 hod. osobné voľno. Z diaľky sa pozriete na blízky  Predjamski grad, označovaný za „slovinské orlie hniezdo“. O 12.30 hod. odchod do centra metropoly Slovinska - LJUBLJANY (v preklade Milovaná - 300 tisíc obyvateľov). Historická Emona leží v strede krajiny na rieke Ljubljanici a dominuje jej hrad. O 14.00 hod. začne prehliadka mesta so špeciálnym miestnym sprievodcom (cca 4,5 hod.). Z hotela sa cez Zmajski dračí most dostanete do Starého mesta k Mäsiarskemu mostu a na Vodnikov trg s hlavnou kolonádnou tržnicou a  barokovou katedrálou sv. Mikuláša. Srdcom mesta je Prešernov trg  a blízky trojitý most (Trojmostovje) - unikátna pamiatka architekta Jože Plečnika, ktorý ovplyvnil architektúru mesta. V blízkej Wolfovej ul. na č. 14 a 12 je najznámejšia kaviareň Café zvezda s vynikajúcou zmrzlinou a zákuskami. Oproti je Františkánsky kostol a secesná Miklošičeva ulica s Grand hotelom či červenou maľovanou Cooperative Bank  z r. 1921. Vzadu štvrte je mrakodrap Nebotičnik z r. 1933. Vrátite sa späť na Mestni trg s radnicou, mestskou galériou a literárnym domom. Zaujímavý je aj Čevljarski most z ulica r. 1932 a Univerzitná knižnica - pompézne Plečnikove dielo. Cestou späť prídete až  k bodu WOW - ideálne miesto na fotenie na Krekovom trgu. Odtiaľ môžete ísť lanovkou za 3 EUR alebo pešo (15 - 20 minút) k dominante mesta Ljubljanski grad, odkiaľ sú krásne vyhliadky na mesto.barokové a rokokové domy, kaviarne. Pešo sa vrátite do hotela cca 12 minút. Večera v individuálnej réžii. V blízkosti hotela za parkom sa nachádza Metelkovo mesto, kde žije komuinita  mladých ľudí, časté sú pouličné kultúrne večerné predstavenia, ... . Nocľah  Ľubľana.

4. deň:

Zosilnené raňajky, 7.50 hod. presun do starobylého mestečka v predhorí kamnicko - savinjkých Álp  KAMNIK - kultúrna a historická pamiatka Slovinska s riekou Nevlijica. Strážia ho 2 hrady - 800 ročný Stari grad na vrchu a Mali Grad z 11. storočia na skalnom masíve v centre mesta. Centrum je pre dopravu uzavreté. Pešiu prehliadku začnete pri hrade Zaprice zo 16. storočia s kamennými hradbami a zaujímavou dvojposchodovou kaplnkou, prestavba na barokový zámok - je tu múzeum mesta - možný vstup za 2,50 EUR, farský kostol Nepoškvrneného počatia P. Márie, kde je najstarší organ v Slovinsku z r. 1680. V okolí staré historické uličky, meštianske domy, obchodíky, ... . V zeleni stromov je malý hrad a románska kaplnka. Pokračujete náväznou ulicou Glavny trg k radnici s kaviarňou Rotovž a františkánskemu kláštoru. Touto historickou hlavnou ulicou sa vrátite späť (prípadne alternatíva historické mestečko s malebnými uličkami, mostami a vzácnymi domami ŠKOFJA LOKA). Cca po 11.45 hod. odchod do 65 km vzdialených Júlskych Álp (tzv. Karavanky). Navštívite malebné termálne a klimatické kúpele BLED. Založil ich švajčiarsky lekár Arnold Rikli, čím položil aj  základy štýlu wellness. Stredisko je „pýchou“ Slovinska. Z hradného komplexu na 140 m vysokej skale je prekrásny panoramatický výhľad na Bledské jazero a okolitú dedinku. Uprostred jazera je jediný pravý ostrov Slovinska, na ktorom sa nachádza kostol Nanebovzatia P. Márie. Autobusom zájdete na parkovisko Grajska cesta, odtiaľ pešo asi 150 hore. Vstup do Bledského stredovekého hradu (asi 60 minút), v ktorom je expozícia z histórie Bledu a jeho osídlenia, zbraní, šperkov, … vstupné 8,50 EUR. Odtiaľ autobusom k Beldskému jazeru, prístav Mlino. Plavba na ostrov na drevených člnoch pletna, cesta tam 15 - 20 minút, pobyt na ostrovčeku s kostolom a jeho vyhliadkovou vežou s hodinami - vstup 6 EUR/os., pri skupine 5,50 EUR, 40 minút, cesta späť člnom 15 minút. Cena za plavbu 12 EUR/os. Autobus Vám zavezie spät k peše promenáde  v centre s Casinom. Po pobreží celého jazera sú chodníky aj s fotobodmi - napriklad v tvare veľkého srdca s vyhliadkou na ostrov a kaviarne, kde možno ochutnať miestny špeciálny dezert kremna rezina. Na začiatku pred promenádou blízko hotela Jelovica je neogotický kostol sv. Martina s prekrásne zdobeným vzácnym interiérom. Hotelové ubytovanie *** v Blede.

5. deň:

Zosilnené raňajky, presun do 26 km vzdialeného známeho lyžiarskeho alpského strediska Júlskych Álp RIBČEV LAZ - BOHINJ - UKANC, ktoré leží v Triglavskom národnom Parku. Najprv sa zastavíte nakrátko v dedinke Ribčev Laz na začiatku jazera s kostolíkom a hotelom Jezero a fotopoint na moste na jazero. Cesta okolo najväčšieho slovinského jazera Bohinj k  atrakcii - vodopádom – Slap Savica na rieke Savica. Od jazera prejdete ešte asi 3 km autobusom do Ukanc až k parkovisku Planinski dom Savica, kde je reštaurácia aj snack občerstvenie. Odtiaľ cesta asi 1 km pešo (30 min.) dohora po drevených schodíkoch a upraveným turistickým chodníkom. Na začiatku trasy v drevenom domčeku poplatok za vstup 3 EUR/os. Pri slape sú vyhliadkové miesta so zábradlím. Vrátite sa späť do autobusu a ním zídete k jazeru. V prípade záujmu a priaznivom počasí možný výlet kabínkovou lanovkou (1663m)  z blízkej stanice Žičnice s parkoviskom. Výlet  na vrch Vogel (1533 m) odkiaľ je za pekného počasia krásny výhľad na najvyšší vrch Slovinska Triglav (2864m). Spiatočný lístok 16,50 EUR, seniori,mládež 14,50 EUR (50 - 60 minút s pobytom hore a späť). Cestou späť sa môžete zastaviť na obed v individuálnej réžii v hoteli Jezero, alebo skôr v blízkej Bohinj. Bistrici, kde je aj obchodné centrum Mercator s potravinami, oproti 2 reštaurácie - gostilnica Štrudl a blízky je aj farský kostol. Odchod  po 14.00  hod., návrat na Slovensko, príchod do Bratislavy cca 20.30 hod., výstupy po trase.

Cena zájazdu 0 EUR

Cena zahŕňa:
4 x hotelové *** ubytovanie 1/2 S+WC, 4 x zosilnené raňajky, sprievodcu, dopravu luxusným klimatizovaným autobusom Mercedes/Man, špeciálny sprievodca 2 hod. v Ljubljane, poistenie Union proti úpadku CK

Možné príplatky:
komplexné cestovné poistenie Union 2,50 EUR/os/deň,  Pandemic 4 EUR/os/deň (základné+COVID), 1/1 izba 60 EUR/zájazd

Možné vstupy:

MARIBOR:

Vinagova klet - prehliadka pivníc so špeciálnym sprievodcom  4 EUR, aj s degustáciou  6 EUR, Mestský zámok v ktorom je Regionálne múzeum s etnografickými zbierkami, starou lekárňou... 5,50 EUR / os., pri skupine a  4,50 EUR seniori (50 min.)

PTUJ:

prehliadka a degustácia Ptujska klet  9 EUR, hrad s Regionálnym múzeom dosp. os.  6 EUR, seniori  5 EUR, príplatok za výstavu karnevalových masiek  2 EUR

CELJE:

Zámok - Regionálne múzeum Celje  4 EUR, deti  1 EUR

POSTOJNA JAMA

24,30 EUR - 27,90 EUR dosp. osoba , 19,40 EUR - 22,30 EUR študenti,  15,80 - 16,70 EUR deti 6-15 r., Predjamski grad  13 - 14,90 EUR

ĽUBĽANA:

lanovka k zámku spiatočný lístok  3 EUR / os. pri skupine nad 15 os.

KAMNIK:

Hrad Regionálne Múzeum Zaprice Kamnik  2,50 EUR / os. pri skupine nad 15 os

BLED:

hrad  13 EUR, pri skupine 11 EUR / os., študenti  7,50 - 8,50 EUR, deti do 14 r. 4,50 - 5,00 EUR, loďky Plenta boat spiatočný lístok od  12 EUR, kostol na ostrove od  6 EUR

BOHINJKÉ JAZERO:

vodopády Savica  3 EUR, spiatočná kabínková lanovka Vogel  20 EUR, seniori a študenti  17 EUR, deti  10 EUR

OBJEDNÁVKA