Rumunsko-TransylvániaRumunsko

Transylvánia.- pamiatkove najhodnotnejšia časť Rumunska, v minulosti známa ako oblasť siedmich hradov (Sedmohradsko). Mestá s gotickými, barokovými aj secesnými pamiatkami, kostoly a kláštory rôznych vierovyznaní.

Momentálne nie sú naplánované žiadne termíny

Zájazd si môžete predbežne rezervovať.

Cena: 325,00 EUR

PROGRAM:

1. deň:

iOdchod zo Slovenska v ranných hodinách, Nitra 05.45 hod., LEVICE 06.30 hod.. Cesta nonstop Maďarsko. Príchod do pohraničného mesta ORADEA pred 12.00 hod. (rumunský čas). Možnosť zámeny EUR za Lei (RON) v 2 zmenárňach priamo na námestí v Oradei. Kurz cca 4,93. Prehliadka centra mesta s množstvom chrámamov rôznych náboženstiev. Volajú ho aj Veľký Varaždín - najväčšia baroková katedrála v Rumunsku katolícka katedrála Panny Márie, grécko katolícky chrám kostol. sv. Mikuláša… v centre na námestí Inirii je atrakciou Biserica cuLuna (mesačný chrám) - pravoslavný kostol s jedinečným hodinovým mechanizmom s indikáciou fáz mesiaca (vstup zdarma). Socha kráľa Ferdinanda, radnica, katolicky kostol sv. Ladislava, Mestské divadlo, unikátna synagóga s blízkym pozoruhodným hotelom Čierny orol s pasážou, či krásny Palace Arcade… Ďalším unikátom je aj Catatea Oradea-pevnosť v tvare päťuholníka, blízke arborétum či Aquapark Nympheum… Kratšie osobné voľno v centre mesta. Cca 16.45 hod. presun do 150 km vzdialeného mesta CLUJ, príchod cca 19.00 hod. rumunského času, ubytovanie **** hotel 1/2 S+WC+TV, príp.1/3.. Má vlastnú reštauráciu na raňajky a je na periférii mesta.


2.deň:
Zosilnené raňajky o 7.15 hod.,odchod o cca 8.05 hod. do soľnej bane z 13.st. SALINA TURDA, vstup o 9.30 hod.. Rezervovaná základná prehliadka začne o 9.45 h so sprievodcom asi v anglickom jazyku, trvá asi 90 minút, z toho 50 minút so sprievodcom. a minimálne 45 minút individuálna prehliadka - v dolnej časti po schodoch - možnosť člnkovania 20 min.,- v člne 3 os., alebo iné hry za príplatok stolný tenis, minigolf..., prípadne čas využiť na dýchanie a inhaláciu. Su tu dostať suvenýry, snacky… O cca 12.30 hod. presun autobusom popri oblasti Mediáš. Cca 14.30 hod. príchod do starobylého mesta SIGISHOARA, prezývaného aj „sedmohradský Norimberg“ (je na zozname UNESCO a má 9 bášt. Tvorí bránu do Transylvánie. Väčšina pamiatok je na Citadele, ktorá stojí na kopci na skale. Hradby, hodinová veža s orlojom - jediný v Rumunsku (možný aj výstup na vežu zo 14. st Turnul cu Ceas s drevenými figúrkami orloja za 15 RON, otv.9 -18.30 hod.), kostol dominik. kláštora Biserica Manastirii, námestie Piata Cetatii, kryté schodište študentov – 172 schodov, žltý rodný dom Vlada Tepesa, ktorý bol pre Brama Stockera inšpiráciou na napísanie svetoznámeho románu Dracula – dnes funguje ako reštaurácia, na 1. posch. je Múzeum zbraní. Byzantská pravoslávna katedrála. Osobné voľno na nákup suvenírov aj na občerstvenie, veľa štýlových reštaurácií. O 18.30 hod. presun do hotela na perifériu mesta BRAŠOV založeného v 13. st. Rádom nemeckých rytierov. O 19.45 hod. ubytovanie *** hotel na 2 noci, 1/2 S+WC+ TV v Brašove, reštaurácia na raňajky, spolčen.miestnosť, bar, v blízkosti sú reštaurácie na večeru.

3. deň::
7.10 hod. zosilnené raňajky, o 8.00 hod. odchod. Prehliadka blízkeho horského turistického strediska SINAIA - „tzv. karpatská perla“ a bývalé letné sídlo rumunskej kráľovskej rodiny. Najprv navštívite jedinečný zámok PELEŠ, ktorý je svojimi bohato zdobenými interiérmi jedným z najzachovalejších palácov v Európe -cca 9.45 -10.00 hod. vstup. Možno využiť základnú 45 min. trasu č.1 na prízemí - vstupné 50 Lei alebo aj pridanú trasu č.2 (spolu tzv. Optional tou r - prízemie a 1. poschodie doporučujeme) 1,15 hod. - krásne súkromné kráľovské a cisárske apartmány na 1. poschodí. - vstupné spolu 100 RON, seniori 50 RON, deti a študenti 25 RON.Od záchytného parkoviska mierne do kopca pešo asi 200 metrov. V Sinai reštaurácie, suvenýry… Ďalsou zaujímavou pamiatkou je po trase zo zámku, dominantný kláštor Sinaia Monastery so zaujímavou ortodoxnou výzdobou. Osobné voľno na nákup suvenírov a občerstvenie v Sinaia. O 12.40 hod. presun k hradu BRAN. O 15.00 hod. vstup s anglicky hovoriacou špeciálnou sprievodkyňou - návšteva najväčšej atrakcie Rumunska hradu BRAN - sídlo Draculu, hoci sa hovorí, že tu býval možno 1 deň. Hrad má viac menších izieb a úzke chodby. V okolí je veľa stánkov so suvenírmi, reštauráciami. Odtiaľ o cca 16.30 hod. odchod do BRAŠOVA, cca od 17.15 hod. prehliadka historického centra mesta s radnicou a jej vežou a Čiernou katedrálou (katolícka Biserica Neagra) - najväčšia cirkevná stavba Balkánu. Hlavné námestie Piata Sfatului má úžasnú atmosféru a je obkolesené hradbami. Pozriete sa aj na najužšiu európsku ulicu Strada Sforii, dlhú 83 m. Nad centrom mesta sa nachádza hora Tampa, kam vedie aj lanovka Telecabina (možné osob.voľno v centre, mesto má skvelú večernú atmosféru, pouličné predstavenia, veľa reštaurácií, potraviny otvorené do neskorých večerných hodín. Návrat do hotela na periférii Brašova vo večerných hodinách.

4. deň:
7.15 hod. zosilnené raňajky, o 8.10 hod. odchod do „úžasného“mesta SIBIU s romantickým malebným mestským jadrom, ktorému dominuje Brukenthalov palác (v listine UNESCO). Od cca 10.20 hod. návšteva Horného mesta s architektonicky zaujímavými domami a tiež Dolného mesta s malými farebnými domčekmi. Z radničnej veže je prekrásny výhľad (2 RON) a zdarma sa oplatí navštíviť ortodoxnú katedrálu sv. Trojice a tiež katolícky kostol sv. Trojice  Zaujímavý je secesný železný most „klamárov“. Pri ňom je veľa pouličných predavačov so suvenírky a unikátnymi štýlovými šperkami. Osobné voľno na obed. Cca 13.45 hod. presun do starobylého mesta ALBA LULIA, od cca 15.00 hod.  prehliadka jedinečného centra s vyvýšenou pevnosťou – Citadela Alba Carolina s korunovačnou pravoslávnou byzantskou katedrálou a katolíckou katedrálou sv. Michala. Nachádza sa tu aj Národné múzeum, krásna Sála Union (Unirii, osobitný vstup oproti múzeu), kráľovský palác, Knižnica Batthyaneum, Roman castrum Ruins - rímske vykopávky... väčšina objektov je na 1 ploche v tesnej blízkosti a zdarma. Cca 18.15 hod. odchod do 100 km vzdialeného mesta Cluj, odkiaľ pochádza aj známa koložvárska kapusta. Hotelové ubytovanie **** do 20.00 hod. v Cluj 1/2 S+WC +TV s reštauráciou Otvorená do 23.00 hod. Blízko nákupné centrum s potravinami.

5. deň:
Zosilnené raňajky o 7.15 hod., o 8.20 hod. presun do centra hlav.mesta Transylvánie, mesta CLUJ (2.najväčšie v Rumunsku a najvýznamnejšie v Transylvánii-  Sedmohradsku). Prehliadka historického centra s námestím Piata AvramIancu s hlavnou Katedrálou Rumunskej pravoslávnej Cirkvi - Usnutia Presvätej Bohorodičky. Národné divadlo a iné secesné budovy dotvárajú jeho kolori.  Blízko je kostol reform. cirkvi. Bulvárom 1989 s 2 kostolmi sa dostanete na hlavné námestie Piata Unirii s veľkolepým katolíckym gotickým chrámom sv. Michala a sochou Mateja Korvína na koni. Blízko je aj františkánsky kostol. V meste je aj dom bývalého hostinca, v ktorom sa mal narodiť Matej Korvín (dnes je tam umelecká škola). Veľa stavieb pochádza z obdobia Rakúsko – Uhorskej monarchie. Zaujímavé sú mestské parky, z ktorých na periférii vyniká Cetatuia park. Osobné voľno na obed. Cca 13.30 hod.-14.00 hod. (rumunský čas) odtiaľ cesta nonstop na Slovensko cez Maďarsko, príchod vo večerných hodinách Po prekročení rumunsko - maďarskej hranice si posuňte hodinky o 1 hodinu dozadu. Prepokladaný príchod do Levíc cca 18.30 hod, Nitra 20.00 hod.

Cena zájazdu 325 EUR

Cena zahŕňa:
2 x hotelové ubytovanie *** 1/2 S+WC+TV, 2 x htlové ubytovanie ****, 4 x zosilnené raňajky, sprievodcu, dopravu luxusným klimatizovaným autobusom Setra, poistenie Union proti úpadku CK


Možné príplatky:
komplexné cestovné poistenie UNION 3 EUR /os/deň, Pandemic 4 EUR/os/deň (základné + COVID)

 

Možné vstupy: 1 EUR..4,93 Lei
soľná baňa SALINA TURDA základná trasa: 50 RON, študenti a seniori 30 RON,  1 člnok 3 os 30 Lei 20 min., stolný tenis 30 min. 20 RON) Minigolf 20 min. 20 Lei
BRAŠOV
Biserica Neagra Čierny kostol 15 RON, študenti a seniori 10 RON, Telecabina 25 RON /os 9.30 - 16.00 hod. v sezóne do 17.00 hod.,  SIGHISOARA hodinová veža -15 RON, deti a studenti 7 RON
SINAIA
PELEŠ zámok/os základná trasa prízemie 45 minúz dospelá osoba 50 RONi, seniori 25 RON, študenti 12,50 RON, Optional tour I (prízemie a 1. poschodie so sprievodcom len v anglličtine 1,15 hod. 100 RON, seniori 50 RON, študenti a deti 25 RON,  Kláštor Sinaia 5 RON / os.
hrad BRAN 60 RON dosp. os., 45 RON seniori nad 65 r., 35 RON študenti so sprievodcom v angličtine
SIBIU - radničná veža 2 RON, Múzeum umenia Bruckenthal 25 Lei
ALBA IULIA – na Citadele väčšina obj.zdarma, otv. do 19.00 hod., Národné múzeum cca 2 EUR

OBJEDNÁVKA