Veľká noc v krásnom SlovinskuSlovinsko

SLOVINSKO – prvý štát bývalej Juhoslávie, ktorý získal v r. 1991 nezávislosť a je zároveň najbohatší. Pre väčšinu turistov bol dosiaľ len tranzitným územím. Hoci rozlohou malá krajina má veľa prírodných krás, tradičný folklór, pohostinnosť a hodnotné historické pamiatky. Krajina je označovaná aj ako „Zelené miesto Európy“, pretože polovicu rozlohy pokrývajú lesy a tiež „Slnečná strana Álp“ vzhľadom na dostatok slnka.

Momentálne nie sú naplánované žiadne termíny

Zájazd si môžete predbežne rezervovať.

Cena: 279,00 €

PROGRAM

1. deň:
Odchod v ranných hodinách, Banská Bystrica o 5.20 hod., ZV 5.50 hod., ZH 6.15 hod., NR 7.25 hod., TT 08.10 hod., Bratislava 08.55 hod.. Cesta nostop Rakúsko, Slovinsko. Cca 14.00 hod. príchod do slovinského mesta MARIBOR. Pešia prehliadka centra mestečka- dominantná františkánska Bazilika Milosrdnej Panny Márie, Námestie Trg Slobody, kde sa nachádzajú starodávne vínne pivnice - synonymum mesta z r. 1847 v dĺžke 2,5 km – v prípade záujmu možný vstup so špeciálnym sprievodcom Vinagova klet 3 EUR/os, s degustáciou 5 EUR/os. Na ploche 20 000 m2 sa tu uchováva 5,5 milióna litrov vína pri teplote 15C a 400 000 fliaš. V prípade záujmu možný Blízky Grajski Trg s mestským zámkom a stĺpom sv. Floriána s kaviarňami a romantickými úzkymi uličkami so starými meštianskymi domami s kaviarňami a obchodami, Zámok Regionálnym múzeom a historickou lekárňou. Na konci Grajskej ulice je Trh Generala Maistra so sochou, parkom a impozantnou budovou I. Gymnázia. Slovenskou a Gospods. ulicou prejdete na krásny Slomškov trg (pomenované po biskupovi) - kultúrne centrum mesta - Slovinské národné námestie, Slovinská pošta, Mariborská univerzita a univerzitná knižnica, divadlo, gotická katedrála -Stolnica S. Jána Krstiteľa a gotický stĺp svetla z 13.st. Svetilni steber. Odtiaľ sa vrátite na obchodnú Gospodsku ulicu a na jej konci sa ocitnete na hlavnom námestí Glavni trg s morovým stĺpom P. Márie, starou radnicou Rotovž. Na západnej strane námestia vpravo je židovská ulička s obchodíkmi a starou synagógou. Ak pojdete na západ zase vľavo, prídete k exkluzívnej secesnej budove Kultúrneho centra Národný dom. Od hotela Lent zídete dole k prístavenj časti Lent s nábrežím rieky Drávy a Vodnou vežou.Vpravo na východnej strane od hotela a veže je ďalší unikát mesta, 400 ročná stará lisovňa a pivnica Stara Trta s viničom na budove. Stále sa tu lisuje slávne červené víno Žametna črnina. Možný krátky vstup. Počas prehliadky aj osobné voľno na občerstvenie. Cca 19.15 hod. presun do hotela ***1/2 S+WC+TV.

2. deň:
O 7.30 hod. zosilnené raňajky, 9.00 hod. – prehliadka väčšej vinárskej firmy Ptujska klet, vinárstvo v Ptuji, riadená ochutnávka 90 min.- 4 vzorky miestnych vín z vinárskej oblasti Haloze (medzi nimi Haložan, Sauvignon, Pinky chick, Rhine Riesling, polosladké, ...), syr, chlieb, prehliadka pivnice, audiovizuálna prezentácia - príplatok 9 EUR/os – najstaršia pivnica v Slovinsku. Odtiaľto Vás autobus zvezie k Minoritskému námestiu, kde začne od 10.30 hod. pešia prehliadka nastaršieho slovinského mestečka PTUJ s historickými úzkymi domami s patinou, chrámami a zámkom ležiacom malebne pri rieke Drave a Ptujskom jazere. Starý kostol sv. Petra a Pavla na Vodnik. ul., barokový mariánsky stĺp, minoritský kostol a kláštor z 13.st.. Ul. Krempljeva Vás zavedie na Mestni trg so stĺpom Sv. Floriána, radnicou. Murkovou ul. prídete na hlavné námestie Slovenski trg s divadlom, kostolom sv. Juraja, Ljutomerským domom, mestskou vežou a Orfeovým pamätníkom. Malebná Prešernova ul. s pestrofarebnými domkami, niektoré aj v románskom a gotickom štýle, obchodíky, kaviarne, ... . Od Infocentra vedie kamenná úzka ulička hore k hradu, sčasti aj krytým schodišťom. Odtiaľ je krásny panoramatický výhľad na mesto a okolie s mozaikou červených striech. V 17.st., bol prestavaný na zámok v barokovom štýle. Možný vstup do zámku s Regionálnym múzeom s hodnotnými zbierkami – stredoveká výzbroj, nábytok, šperky, dekoratívne a cirkevné umenie...dosp. 6 EUR, seniori 5 EUR., možný príplatok za expozíciu karnevalových masiek 2 EUR. Vrátite sa späť na Slovenski trg a odtiaľ dole kolmou Jadranskou ulicou k rieke Dráve a na Minorit. nám., kde Vás vyzdvihne autobus. Po 14.00 hod. presun do 60 km vzdialeného mesta CELJE s dominantným celjským hradom. Mesto vybudovali Kelti, hlavne celjskí grófi v 14. a 15. st., ale aj Habsburgovci. Zo Savinského nábrežia prejdete na Slomškov trg,
kde sa nachádza katedrála Sv. Daniela s kaplnkou Sedembolestnej P. Márie s vyrezávanou Pietou. Uličkou vpravo sa dostanete na Glavni trg s barokovým morovým stĺpom z 18.st. Pokračujete vpravo a prídete na rozhranie so súborom meštianskych domov. Oproti na začiatku Stanetovej ulice je zaujíimavý štít na bielom dome a na jej konci je majestátna vysoká biela secesná budova od Plečnika Volkssparkasee (dnes banka Celje). Vpravo po Prešernovej ulici prejdete na Krekov trg s architektonicky zaujímavými budovami (napr. bieločervený Celjski dom s donjonom). Vrátite sa späť na rozhranie a pokračujete po Prešernovej ulici s obchodami a kaviarňami, (na konci chodníka je rímsky nápis ) a minoritským kostolom P. Márie zo 14. st. Na Trgu Celskich knezov je krásna budova Narodni dom, pred ňou moderná socha muža s klobúkom. Na konci trgu je renesančný zámok (stara grofija s regionálnym múzeom), možný vstup-historické zbierky za 4 EUR. Osobné voľno. Po Gospodskej ulici sa môžete vrátiť ku kostolu Daniela a na nábrežie rieky Savinja, kde Vás vyzdvihne autobus. Odtiaľto je aj výhľad na pravý breh rieky s Herkulovým chrámom, kostolom sv. Mikuláša, Cecílie, ... . Cca po 18.00 hod. presun na hotelové ubytovanie v Ľubľane*** 1/2 S+WC+TV.

3. deň:

Zosilnené raňajky o 7.10 hod., o 8.00 hod. odchod k známym krapníkovým jaskyniam POSTOJNA JAMA. O 9.30 hod. vyzdvihnutie vstupeniek s českým audioguide za príplatok 24,70 EUR!!! Vstup 10.00 hod. (cca 90 min). Jaskynný systém dlhý 27 km je jeden z najväčších na svete. Prehliadka 5,7 km okruhu, z toho 4 km začne elektrickým vláčikom. V umelých nádržiach sa nachádzajú vzácne živočíchy „tzv. ľudská ryba“ - svetová rarita, či koncertná dvorana. Pešo prekonáte rôzne prevýšenia, aj náhľad do priepasti. Po 11.30 hod. osobné voľno 1 hod.. Z diaľky sa pozriete na blízky Predjamski grad, označovaný za „slovinské orlie hniezdo“. 12.30 hod. odchod do centra metropoly Slovinska - LJUBLJANY (v preklade Milovaná - 300 tisíc obyvateľov. Historická Emona leží v strede krajiny na rieke Ljubljanici a dominuje jej hrad. O14.00 hod. začne prehliadka mesta. Z hotela sa cez Zmajski dračí most dostanete do Starého mesta k Mäsiarskemu mostu a na Vodnikov trg s hlavnou kolonádnou tržnicou a barokovou katedrálou sv. Mikuláša. Srdcom mesta je Prešernov trg a blízky trojitý most (Trojmostovje) - unikátna pamiatka architekta Jože Plečnika, ktorý ovplyvnil architektúru mesta. V blízkej Wolfovej ul. na č. 14 a 12 je najznámejšia kaviareň Café zvezda s vynikajúcou zmrzlinou a zákuskami. Oproti je Františkánsky kostol a secesná Miklošičeva ulica s Grand hotelom či červenou maľovanou Cooperative Bank z r. 1921. Vzadu štvrte je mrakodrap Nebotičnik z r. 1933. Vrátite sa späť na Mestni trg s radnicou, mestskou galériou a literárnym domom. Zaujímavý je aj Čevljarski most a ulica r. 1932 a Univerzitná knižnica - pompézne Plečnikove dielo. Cestou späť prídete až k bodu WOW - ideálne miesto na fotenie na Krekovom trgu. Odtiaľ môžete ísť lanovkou za 3 EUR alebo pešo (15 - 20 minút) k dominante mesta Ljubljanski grad, odkiaľ sú krásne vyhliadky na mesto, barokové a rokokové domy, kaviarne. Večera v individuálnej réžii.

4. deň:

Zosilnené raňajky o 6.50 hod., cca 7.50 presun do 75 km vzdialených Júlskych Álp (tzv. Karavanky). Navštívite malebné termálne a klimatické kúpele BLED. Založil ich švajčiarsky lekár Arnold Rikli, čím položil aj základy štýlu wellness. Stredisko je „pýchou“ Slovinska. Z hradného komplexu na 140 m vysokej skale je prekrásny panoramatický výhľad na Bledské jazero a okolitú dedinku. Uprostred jazera je jediný pravý ostrov Slovinska, na ktorom sa nachádza kostol Nanebovzatia P.  Márie. Autobusom zájdete na parkovisko Grajska cesta, odtiaľ pešo hore. Vstup do Bledského stredovekého hradu (asi 60 minút), v ktorom je expozícia z histórie Bledu a jeho osídlenia, zbraní, šperkov, … . Vstupné 8,50 EUR. Autobusom sa Prešern. cestou dostanete späť k Bledskému jazeru a prístavu Mlino. O cca 11.30 hod. je rezervovaná plavba na ostrov na drevených člnoch pletna, cesta tam 15 - 20 min., pobyt na ostrovčeku s kostolom a jeho vyhliadkovou vežou s hodinami - vstup 6 EUR/os, pri skupine 5,50 EUR, 40 min., cesta späť člnom15 minút. Cena za plavbu 12 EUR/os . Cca 13.30 cesta autobusom spät k pešej promenáde v centre s Casinom. Po pobreží celého jazera sú chodníky aj s fotobodmi - napr. v tvare veľkého srdca s vyhliadkou na ostrov a kaviarne, kde možno ochutnať miestny špeciálny dezert kremna rezina. Na začiatku pred promenádou blízko hotela Jelovica je neogotický kostol sv. Martina s prekrásne zdobeným vzácnym interiérom. Osobné voľno na obed. Poznámka: Cesta pešo okolo celého jazera vydláždeným chodníkom však trvá až 2 hodiny. Cca 15.30 hod. presun do 26 km vzdialeného známeho lyžiarskeho alpského strediska Júlskych Álp RIBČEV LAZBOHINJ-UKANC, ktoré leží v Triglavskom národnom Parku. Zastavíte sa v dedinke Ribčev Laz na začiatku jazera s kostolíkom a hotelom Jezero a fotopoint na moste na jazero. Odtiaľ návrat do hotela v Ľubľane.

5. deň:

Cca 7.15 hod. zosilnené raňajky, 8.00 hod. odchod do štajerskej metropoly GRAZU ( 202 km). Prehliadka hlavných pamiatok centra - hlavné námestie s radnicou, fontánou a františkánskym kostolom, opera, mariánsky stĺp. Dóm sv. Egídia, ... . Cca 15.00 hod. odchod, príchod do Bratislavy cca 18.00 hod., TT cca 18.45 hod., NR cca 19.30 hod., ZH, ZV, Banská Bystrica cca do 21.30 hod..

Cena zájazdu 279 EUR

Cena zahŕňa:

4 x hotelové *** ubytovanie 1/2 S+WC+TV, 4 x zosilnené raňajky, sprievodcu, dopravu luxusným klimatizovaným autobusom Mercedes/Man s poplatkami za diaľnicu a parkovným..., poistenie Union proti úpadku CK.

Možné príplatky:

Komplexné cestovné poistenie Union 10 EUR/ zájazd, 1/1 izba 45 EUR / zájazd.

Možné vstupy splatné na mieste:
MARIBOR:

Vinagova klet: prehlaiadka pivníc so špeciálnym sprievodcom  3 EUR, aj s degustáciou  5 EUR.

PTUJ:

Prehliadka a degustácia Ptujska klet  9 EUR, !!! hrad s Regionálnym múzeom  6 EUR dosp. os., seniori  5 EUR, príplatok za výstavu karnevalových masiek  2 EUR.

CELJE:

Zámok - Regionálne múzeum Celje  4 EUR, deti  1 EUR

POSTOJNA JAMA:

21,70 EUR + 3 EUR požičanie audioguide v českom jazyku, celkom 24,70 EUR

ĽUBĽANA:

Lanovka k zámku spiatočný lístok  3 EUR / os. pri skupine nad 15 os.

BLED:

Hrad  11 EUR, pri skupine  8,50 EUR / os., študenti  5,50 EUR, loďky Plenta boat spiatočný lístok  12 EUR, kostol na ostrove  6 EUR, pri skupine  5,50 EUR (celkom výlet trvá cca 1 hod. 10 min a stojí spolu so vstupom  17,50 EUR).

OBJEDNÁVKA