Slovinské magnety a Taliansky Terstpamiatky, príroda - more, hory, jaskyňa, Slovinsko

SLOVINSKO – prvý štát bývalej Juhoslávie, ktorý získal v r. 1991 nezávislosť a je zároveň najbohatší. Pre väčšinu turistov bol dosiaľ len tranzitným územím. Hoci rozlohou malá krajina /20 251 km, 2.2 mil. obyvateľov, 8 krajov/, má veľa prírodných krás, tradičný folklór, pohostinnosť a hodnotné historické pamiatky. Krajina je označovaná aj ako „Zelené miesto Európy“, pretože polovicu rozlohy pokrývajú lesy a tiež „Slnečná strana Álp“ vzhľadom na dostatok slnka.

5-dňový
autobusový zájazd
Streda - Nedeľa Cena: 315,00 EUR

PROGRAM

1. deň:
Odchod v ranných hodinách, Bratislava cca 07.30 hod., cesta nostop Rakúsko, Slovinsko. Cca 13.30 hod. príchod do slovinského mesta MARIBOR. Pešia prehliadka centra mestečka - dominantná františkánska Bazilika Milosrdnej Panny Márie, Námestie Trg (námestie) Slobody kde sa nachádzajú starodávne vínne pivnice - synonymum mesta z r. 1847 v dĺžke 2,5 km – v prípade záujmu možný vstup so špeciálnym sprievodcom, Vinagova klet 3 EUR / os., s degustáciou 5 EUR / os. . Na ploche 20 000 m2 sa tu uchováva 5,5 milióna 1 vína pri teplote 15C a 400 000 fliaš. V prípade záujmu možný Blízky Grajski Trg s mestským zámkom a stĺpom sv. Floriána s kaviarňami a s romantickými úzkymi uličkami so starými meštianskymi domami s kaviarňami a obchodami. Možný vstup do zámku Regionálnym múzeom a historickou lekárňou (cca 50 min.) 4,50 EUR, seniori 3,50 EUR. Na konci Grajskej ulice je Trh Generala Maistra so sochou, parkom a impozant.nou budovou I.Gymnázia. Slovenskou a Gospodskou ulicou prejdete na krásny Slomškov trg (pomenované po biskupovi) - kultúrne centrum mesta (Slovinské národné námestie, Slovinská pošta, Mariborská univerzita a univerzitná knižnica, divadlo, gotická katedrála - Stolnica S.Jána Krstiteľa a gotický stĺp svetla z 13. st. Svetilni steber). Odtiaľ sa vrátite na obchodnú Gospodsku ulicu a na jej konci sa ocitnete na hlavnom námestí Glavni trg s morovým stĺpom P. Márie, starou radnicou Rotovž. Na západnej strane námestia vpravo je židovská ulička s obchodíkmi a starou synagógou. Ak pojdete na západ zase vľavo, prídete k exkluzívnej secesnej budove Kultúrneho centra Národný dom. Od hotela Lent zídete dole k prístavnej časti Lent s nábrežím rieky Drávy a Vodnou vežou. Vpravo na východnej strane od hotela a veže je ďalší unikát mesta, 400 ročná stará lisovňa a pivnica Stara Trta s viničom na budove. Stále sa tu lisuje slávne červené víno Žametna črnina. Možný krátky vstup. Počas prehliadky aj osobné voľno na občerstvenie. Hotelové ubytovanie - periféria Maribor ***1/2 S+WC +TV.

2. deň:
O 7.10 hod. zosilnené raňajky, 8.10 hod. presun do 202 km vzdialených Júlskych Álp /tzv. Karavanky, príchod po 11.00 hod./. Navštívite malebné termálne a klimatické kúpele BLED. Založil ich švajčiarsky lekár Arnold Rikli, čím položil aj základy štýlu wellness. Stredisko je „pýchou“ Slovinska. Z hradného komplexu na 140 m vysokej skale je prekrásny panoramatický výhľad na Bledské jazero a okolitú dedinku. Uprostred jazera je jediný pravý ostrov Slovinska, na ktorom sa nachádza kostol Nanebovzatia P. Márie. Autobusom zájdete na parkovisko Grajska cesta, odtiaľ pešo asi 150 m hore. Cca 11.45 hod. vstup do Bledského stredovekého hradu /asi 60 min./ v ktorom je expozícia z histórie Bledu a jeho osídlenia, zbraní, šperkov…,vstupné 11 EUR. Autobuosm sa Prešern. cestou dostanete späť k Bledskému jazeru a prístavu Mlino. Popoludní cca 14.00 hod. je rezervovaná plavba na ostrov na drevených člnoch pletna, cesta tam 15 - 20 min., pobyt na ostrovčeku s kostolom a jeho vyhliadkovou vežou s hodinami - vstup 6 EUR / os., pri skupine 5,50 EUR, 40 min., cesta späť člnom15 min. Cena za plavbu 12 EUR / os. . Cca 15.40 hod. cesta autobusom spät k pešej promenáde v centre s Casinom. Po pobreží celého jazera sú chodníky aj s fotobodmi - napríklad v tvare veľkého srdca s vyhliadkou na ostrov a kaviarne, kde možno ochutnať miestny špeciálny dezert kremna rezina. Na začiatku pred promenádou blízko hotela Jelovica je neogotický kostol sv. Martina s prekrásne zdobeným vzácnym interiérom. Osobné voľno na občerstvenie. Cesta pešo okolo celého jazera vydláždenným chodníkom však trvá až 2 hodiny. O 18.00 hod. presun na hotelové ubytovanie (70 km) v Ľubľane ***hotel 1/2 S+WC+TV. Večera v individuálnej réžii v blízkej reštaurácii.

3. deň:
Zosilnené raňajky o 7.10 hod., o 8.00 hod. odchod z hotela, prehliadka centra metropoly Slovinska - LJUBLJANY (v preklade Milovaná - 300 tisíc obyvateľov). Historická Emona leží v strede krajiny na rieke Ljubljanici a dominuje jej hrad. O 14.00 hod. začne prehliadka mesta (cca 4,5 H). Z hotela sa cez Zmajski dračí most dostanete do Starého mesta k Mäsiarskemu mostu a na Vodnikov trg s hlavnou kolonádnou tržnicou a barokovou katedrálou sv. Mikuláša. Srdcom mesta je Prešernov trg a blízky trojitý most (Trojmostovje) - unikátna pamiatka architekta Jože Plečnika, ktorý ovplyvnil architektúru mesta. V blízkej Wolfovej ul. na č. 14 a 12 je najznámejšia kaviareň Café zvezda s vynikajúcou zmrzlinou a zákuskami. Oproti je Františkánsky kostol a secesná Miklošičeva ulica s Grand hotelom či červenou maľovanou Cooperative Bank z r. 1921. Vzadu štvrte je mrakodrap Nebotičnik z r. 1933. Vrátite sa späť na Mestni trg s radnicou, mestskou galériou a literárnym domom. Zaujímavý je aj Čevljarski most z ulica r. 1932 a Univerzitná knižnica - pompézne Plečnikove dielo. Cestou späť prídete až k bodu WOW - ideálne miesto na fotenie na Krekovom trgu. Odtiaľ môžete ísť lanovkou za 3 EUR alebo pešo (15 - 20 min.) k dominante mesta Ljubljanski grad, odkiaľ sú krásne vyhliadky na mesto, barokové a rokokové domy, kaviarne. Popoludní presun k známym krapníkovým jaskyniam POSTOJNA JAMA (55 km). O 15.30 hod. vyzdvihnutie vstupeniek s českým audioguide za príplatok 25 EUR. Vstup 16.00 hod. (cca 90 min) Jaskynný systém dlhý 27 km je jeden z najväčších na svete. Prehliadka 5,7 km okruhu, z toho 4 km začne elektrickým vláčikom. V umelých nádržiach sa nachádzajú vzácne živočíchy „tzv. ľudská ryba“ - svetová rarita, či koncertná dvorana. Pešo prekonáte rôzne prevýšenia, aj náhľad do priepasti. Osobné voľno. Z diaľky sa pozriete na blízky Predjamski grad, označovaný za „slovinské orlie hniezdo“. Odtiaľ odchod 18.30 hod. do 59 km vzdialeného prímorského a historického mesta KOPER. Cca 19.30 hod. hotelové ubytovanie *** 1/2 S+WC+TV.

4. deň:
Cca 7.15 hod. zosilnené raňajky, výjazd do talianskeho mesta TRIESTE 20 km. Pamiatky v blízkosti prístavu: na Piazza della Unitá: Palazzo del Governo, burza, Teatro Verdi, Canale Grande, Teatro Romano, Corso Italia, katedrála di San Giusto, … . Podvečer návrat, kratšia prehliadka najdôležitejších pamiatok - zvonku mesta Koper. KOPER - prehliadka centra, ktoré pripomína elegantné kúzlo Benátok. Prétorijský palác, Fontána da Ponte, Rybárske námestie, Titov trg… . Návrat do hotela.

5. deň:
Zosilnené raňajky o 7.15 hod., o 8.10 hod. odchod do blízkeho kúpeľného mesta PORTOROŽ s prístavom (mesto ruží). Kúpanie a pobyt pri mori na pláži. Po 13.00 hod. odchod smer Ľubľana, Maribor, Bratislava (587 km), príchod do 22.00 hod..

Cena zájazdu 315 EUR

Cena zahŕňa:
4 x hotelové *** ubytovanie 1/2 S+WC+TV, 4 x zosilnené raňajky, sprievodcu po trase zájazdu, dopravu luxusným klimatizovaným autobusom Mercedes/Man, poistenie Union proti úpadku CK

Možné príplatky:
Komplexné cestovné poistenie Union 2 EUR / os./ deň, 1/1 izba 65 EUR / zájazd

Možné vstupy:

MARIBOR:

Vinagova klet - prehlaiadka pivníc so špeciálnym sprievodcom  4 EUR, aj s degustáciou  6 EUR, Mestský zámok v ktororm je Regionálne múzeum s etnografickými zbierkami, starou lekárňou  5,50 EUR / os pri skupine a  4,50 EUR seniori (50 min.)

POSTOJNA JAMA:

24,30 EUR - 27,90 EUR dosp. osoba , 19,40 EUR - 22,30 EUR študenti,  15,80 - 16,70 EUR deti 6-15 r., Predjamski grad  13 - 14,90 EUR

ĽUBĽANA:

lanovka k zámku spiatočný lístok  3 EUR / os. pri skupine nad 15 os.

BLED:

hrad  13 EUR, pri skupine 11 EUR / os., študenti  7,50 - 8,50 EUR, deti do 14 r. 4,50 - 5 EUR, loďky Plenta boat spiatočný lístok od  12 EUR, kostol na ostrove od  6 EUR

TERST:

záhrady zdarma, zámok  12 EUR, študenti 18 - 25 r.  6 EUR, deti do 18 r. zdarma


záhrady zdarma, zámok 12 EUR, študenti 18-25 r.6 EUR, deti do 18r.zdarma

TERMÍN

Predbežná cenová kalkulácia

PoložkaCenaPočetCena celkom
Základné ceny
Cena na osobu315,00 EUR0,00 EUR
Nepovinné príplatky
Príplatok za jdnolôžkovú izbu za zájazd65,00 EUR0,00 EUR
Komplexné cestovné poistenie UNION (5 x 2,00 EUR os./deň)10,00 EUR0,00 EUR
Cena za Váš zájazd celkom0,00 EUR

OBJEDNÁVKA